Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies AKCEPTUJĘ

Jak sprawdzić, jaki model Maca lub MacBooka posiadasz?

Wyjaśniamy kilka metod, jak dowiedzieć się,z którego roku jest Twój Mac lub MacBook. Wystarczy przeanalizować jego konstrukcję lub znaleźć identyfikator modelu, numer seryjny lub numer części.

Jeśli dotarłeś tak daleko, jest to bardziej niż prawdopodobne, ponieważ nie znasz modelu Maca lub MacBooka. Być może po prostu o tym zapomniałeś lub myślisz o zakupie używanego i chcesz sprawdzić, czy nie będziesz oszukany.

Lub odwrotnie, możesz być tym, który chce sprzedać swój komputer. Wiedza o tym, kiedy urządzenie zostało wyprodukowane, pomoże Ci wystawić go za odpowiednią cenę oraz pokaże potencjalnemu nabywcy, że wiesz, o czym mówisz.

Możliwe też, że zastanawiasz się nad aktualizacją systemu operacyjnego i chcesz się upewnić, zanim to zrobisz, że nowa wersja nie uszkodzi komputera. Tak czy inaczej, ten artykuł jest przeznaczony dla Ciebie.

Niezależnie od tego, czy masz komputer pod ręką, czy nie, czytaj dalej, aby poznać pięć skutecznych sposobów sprawdzenia modelu komputera Mac, roku jego wyprodukowania, identyfikacji procesora, który zawiera, oraz sposobu sprawdzania pojemności jego pamięci RAM .

Jakie są typy komputerów Mac?

Przed przystąpieniem do wyjaśniania tych pięciu procedur warto z grubsza przejrzeć różne typy komputerów produkowanych obecnie przez Apple, które można podzielić na siedem kategorii.

Istnieją trzy różne modele laptopów:

• MacBook

• Macbook Air

• MacBook Pro

Oraz cztery różne modele komputerów stacjonarnych:

• Mac mini

• Mac Pro

• iMac

• iMac Pro

Skąd wiesz, ile lat ma Mac lub MacBook?

W tym artykule zaproponujemy Ci kilka sposobów na znalezienie informacji o Twoim Macu lub MacBooku, które jednocześnie pozwolą Ci dowiedzieć się, w którym roku produkt został wprowadzony na rynek, a tym samym jakie komponenty zostały użyte do jego produkcji.

Rok nie wskazuje więc dokładnie, kiedy został wyprodukowany lub kiedy został zakupiony, ale generację, do której należy komputer. Najszybszym sposobem jest dostęp do sekcji „Informacje o tym komputerze Mac” na górnym pasku narzędzi urządzenia.

Metoda 1.

Spójrz na fizyczne cechy komputera Mac lub MacBook

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz włączyć komputera, wystarczy, że przyjrzysz się uważnie jego wyglądowi zewnętrznemu, aby z grubsza wiedzieć, jaki to model Maca lub MacBooka i dobrze zorientować się w roku jego produkcji.

Jak zidentyfikować komputer Mac na podstawie jego cech fizycznych?

Ekran.

IMac i iMac Pro to jedyne komputery Mac z dołączonym ekranem, dostępne w rozmiarze 21,5 (stary model), 24 i 27 cali w pierwszym przypadku i tylko 27 cali w drugim. Na przestrzeni dziejów ten komputer był sprzedawany w różnych rozmiarach.

Modele wyprodukowane w ostatnich latach zawierają wyświetlacz Retina, co oznacza, że ​​mają monitor oferujący rozdzielczość do 5120 x 2880 pikseli i miliard kolorów. Niektóre starsze modele nadal mają standardowy ekran.

Rozmiar i waga.

iMac jest obecnie dostępny w dwóch rozmiarach: 24 i 27 cali. Jeśli kupiłeś swój przed 2009 r., może on mieć 20- lub 26-calowy ekran, a nawet 15- lub 17-calowy, jeśli kupiłeś go dawno temu. Przed 2021 model miał 21,5″

Z biegiem lat konstrukcja iMaca stawała się coraz cieńsza. Od 2015 roku ekran tego modelu ma grubość 5 mm, więc jeśli jest grubszy, to dlatego, że został wyprodukowany lata wcześniej.

Jeśli chodzi o Maca mini, jest to najbardziej kompaktowy Mac ze wszystkich. Obecny model mierzy 8″x 8″ i ma około 3,5 cm wysokości, podczas gdy Mac Pro ma około 25 cm wysokości. Prawdą jest, że starsze modele są nieco większe.

Kolor.

 

Do 2021 roku iMac był dostępny w wersji srebrnej, ale teraz jest również dostępny w kolorze niebieskim, zielonym, różowym, pomarańczowym, żółtym i fioletowym. iMac Pro jest dostępny w kolorze gwiezdnej szarości. Jeśli Twój komputer Mac jest biały lub plastikowy w dowolnym innym kolorze, oznacza to, że Twoje urządzenie jest znacznie starsze.

Od kiedy Apple zaczął sprzedawać Maca mini w latach 2005-2010, jego biało-srebrna konstrukcja pozostała niezmieniona. W 2010 roku, Mac Mini otrzymał aluminiową obudowę, a w 2011 Nie posiadał już napędu optycznego.

Mac Pro miał przeprojektowany design w 2013 roku, a kolejny w grudniu 2019 roku. Jeśli masz czarny, który wygląda trochę jak kosz na śmieci, to masz drugą generację.

Jeśli Twój Mac Pro jest w kolorze aluminium i wygląda jak komputer stacjonarny z dwoma rączkami, to jest to model z Intelem, które Apple wyprodukowało w latach 2006-2012. Jeśli jego obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, Twój Mac Pro to jeden z starszych modeli zawierający procesor PowerPC .

Najnowszy model jest podobny do pierwszej generacji, ale otwory z przodu są znacznie większe i przypomiają tarkę do sera. W tym przypadku Mac Pro ma 52,9 cm wysokości i był jednocześnie wypuszczony do sprzedaży z monitorem Pro Display XDR (sprzedawanym oddzielnie).

Porty.

Do niedawna komputery iMac miały wiele portów, w tym gniazdo kart SDXC, cztery porty USB A, dwa porty Thunderbolt 3 / USB Type-C, port Gigabit Ethernet i gniazdo zabezpieczające Kensington. Starsze modele mają standardowy Thunderbolt zamiast typu 3.

Z kolei modele 2021 mają tylko dwa porty Thunderbolt/USB 4. W droższych modelach (z 8-rdzeniowymi procesorami graficznymi) są dwa dodatkowe porty USB 3 o przepustowości do 10 Gb/s.

Jeśli chodzi o Maca mini, obecny model ma dwa porty Thunderbolt / USB 4, dwa porty USB A, port HDMI, port Gigabit Ethernet i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Poprzednie modele miały dwa porty Thunderbolt 2, cztery porty USB 3, złącze HDMI, gniazdo kart SDXC i port Ethernet. Starsze modele sprzed 2011 roku posiadały również CD-ROM na dyski optyczne.

Jak zidentyfikować MacBooka na podstawie jego cech fizycznych?

 

Ekran.

Możesz spojrzeć na jakość monitora. MacBooki Air i niektóre modele MacBooka Pro nie mają wyświetlacza Retina. Możesz go zidentyfikować, porównując swój komputer z innym, o którym wiesz, że ma typ ekranu retina o wyższej rozdzielczości obrazu.

Nowe MacBooki Pro 2021 są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są jedynymi, które posiadają wycięcia w górnej części ekranu. Jego ramki są również znacznie węższe.

Rozmiar i waga.

Przed wycofaniem go przez Apple najnowszy model MacBooka był najmniejszym i najlżejszym laptopem ze wszystkich, teraz jest to MacBook Air (1,29 kg).

Obecny MacBook Pro jest tylko nieco grubszy od dwóch pozostałych, a lata temu był też cięższy i większy.

Kolor.

MacBook Air sprzed 2018 roku był dostępny tylko w kolorze srebrnym, nowe komputery są dostępne w kolorze gwiezdnej szarości i złota.

MacBook Pro zawsze miał metalową obudowę, odkąd został wprowadzony w 2006 roku (kiedy to zastąpił serię PowerBook G4). Początkowo był dostępny tylko w srebrnym, aluminiowym wykończeniu, ale od 2016 roku można go również kupić w kolorze gwiezdnej szarości.

Seria MacBooków była dostępna w czterech kolorach: gwiezdnej szarości, złotym, różowego złota i srebrnym. Jeśli cofniemy się jeszcze dalej, pojawiły się czarno-białe modele MacBooków, podczas gdy przejście z tworzywa sztucznego na aluminium nastąpiło w 2006 roku.

Porty.

Od wprowadzenia na rynek w 2015 roku, aż do zakończenia produkcji, MacBook zawierał tylko jeden port USB typu C, którego można używać zarówno do ładowania komputera, jak i do podłączenia kompatybilnego urządzenia, czy to iPhone’a, pamięci zewnętrznej, monitora, myszy lub innego.

Z kolei MacBooki Air z 2018 roku mają dwa porty USB-C/Thunderbolt 3. Poprzednie modele miały port MagSafe do ładowania, dwa porty USB 3, port audio jack 3,5 mm, gniazdo kart SDXC i Thunderbolt 2.

Jeśli chodzi o MacBooka Pro 2021, są one wyposażone w trzy porty Thunderbolt 4, a także gniazdo audio 3,5 mm, HDMI i gniazdo kart SD. W latach 2016-2020 modele 13” i 15” zawierały również pasek dotykowy, ale został wycofany w 2021 roku.

Metoda 2.

Sprawdź identyfikator modelu komputera Mac lub MacBook

Istnieją dwa główne sposoby znalezienia identyfikatora modelu komputera Mac lub MacBook. Kod ten składa się z nazwy modelu, po której następuje numer, który informuje o roku, w którym został wyprodukowany.

Jak sprawdzić identyfikator modelu z „Ten Mac

Poznanie posiadanego modelu Maca lub MacBooka jest tak prosta, jak przejście do sekcji informacyjnej o komputerze, do której można uzyskać dostęp, klikając ikonę w kształcie jabłka w lewym rogu górnego paska narzędzi.

Po wybraniu opcji „Ten Mac” z menu rozwijanego, kliknij przycisk o nazwie „Raport systemowy…”. W nowym oknie możesz szybko zlokalizować identyfikator modelu pod nazwą modelu.

Jak sprawdzić identyfikator modelu na dowodzie zakupu?

Alternatywnie i chociaż nie zawsze, ale więcej niż prawdopodobne, że możesz również łatwo znaleźć identyfikator modelu na paragonie lub fakturze, którą otrzymałeś przy zakupie produktu, wraz z innymi szczegółami konfiguracji komputera Mac lub MacBook.

Metoda 3.

Znajdź numer seryjny komputera Mac lub MacBook

Posiadanie numeru seryjnego komputera Mac lub MacBook pod ręką może być bardzo przydatne w wielu różnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy chodzi o zgłoszenie kradzieży komputera, czy o pomoc w rozwiązaniu problemu technicznego.

Istnieją trzy sposoby na zlokalizowanie tego numeru: sprawdź sekcję „Informacje o tym komputerze Mac” na pasku narzędzi, spójrz na opakowanie lub dowód zakupu.

Jak znaleźć numer seryjny w sekcji „Informacje o tym komputerze Mac”

Jeśli masz dostęp do paska narzędzi komputera Mac lub MacBook, możesz łatwo znaleźć numer seryjny komputera, przechodząc do sekcji „Informacje o tym komputerze Mac”. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć logo Apple.

W nowym oknie upewnij się, że jesteś na karcie „Przegląd”. Tam będzie bardzo łatwo znaleźć odpowiedni kod, który zobaczysz obok „Numer seryjny” i pod innymi informacjami, takimi jak model lub rok komputera.

Jak znaleźć numer seryjny na opakowaniu lub dowodzie zakupu?

Gdy komputer się nie włącza, masz też inne sposoby na zlokalizowanie numeru seryjnego. Będziesz musiał odzyskać opakowanie, w którym komputer Mac lub MacBook został zakupiony, i poszukać tego numeru obok kodu kreskowego na pudełku.

Również powinieneś być w stanie znaleźć kombinację cyfr na paragonie lub fakturze, którą otrzymałeś przy zakupie.

Jak znaleźć numer seryjny na obudowie komputera Mac lub MacBook?

Trzecią opcją, jeśli nie masz pod ręką paragonu i nie możesz włączyć komputera, znajdziesz numer seryjny na obudowie komputera Mac lub MacBook. Jego lokalizacja zmienia się z modelu na model.

• MacBooka | MacBook Air | MacBook Pro: Numer seryjny jest wydrukowany na spodniej klapie urządzenia (odkręcanej pokrywie)

 

• iMac: Numer seryjny jest wydrukowany od spodu nóżki przytrzymującej ekran, więc trzeba będzie obrócić iMaca i spojrzeć na numer seryjny który znajduje się pod kodem kreskowym.

• Mac mini: Numer seryjny jest zawsze drukowany z tyłu nieopodal portów komputera.

• Mac Pro: Numer seryjny komputerów Mac Pro wyprodukowanych po 2013 r. jest wydrukowany od spodu. W poprzednich modelach znajdziesz go tuż pod portami wideoz tyłu komputera.

 

Metoda 4.

Sprawdź numer komputera Mac lub MacBook

Numer komputera Mac lub MacBook to kombinacja liter i cyfr, która pozwala poznać model komputera. Można go znaleźć w opakowaniu, w którym urządzenie zostało dostarczone w momencie zakupu.

Ogólnie ten kod zaczyna się od litery M, po której następuje kolejna litera, trzy cyfry, dwie zmienne zależne od kraju lub regionu, ukośnik i litera A. Niektóre przykłady numerów części to „MA970B/A” lub „MD093E/ A “.

Brak komentarzy

Comments are closed.

 
REGULAMIN SERWISU
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
POLITYKA PRYWATNOŚCI
Copyright © 2017-2021 Apcore Serwis Apple