Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies AKCEPTUJĘ

Wygląda na to, że Apple poświęciło szybkość na żywotność baterii, czy warto?

iPhone stanowi większość rocznych przychodów Apple z produktów, więc można śmiało powiedzieć, że ogłoszenie najnowszego wydarzenia dotyczącego czterech nowych iPhone’ów jest największym ogłoszeniem Apple w tym roku.

Ale znaczenie wykracza poza sam iPhone, ponieważ wtorek był również dniem, w którym Apple ogłosił A15 Bionic, procesor nowej generacji.

Dziś prawie wszystko, co buduje Apple – od komputerów Mac przez iPady po iPhone’y – działa na procesorach zaprojektowanych przez Apple. Pojawienie się A15 to początek nowej podstawy dla urządzeń, które Apple będzie wprowadzać na rynek do 2023 roku.

 

Tak jak zeszłoroczny procesor A14 był podstawą dla M1 – i prawdopodobnie ulepszonej wersji M1X w nadchodzących MacBookach Pro – rdzeń A15 prawdopodobnie będzie używany w przyszłych modelach Maców i iPadów Pro.

A15 jest pod wieloma względami podobny do A14. Oba chipy mają konstrukcję sześciordzeniowego procesora, z czterema wysokowydajnymi i dwoma wysokowydajnymi rdzeniami.

Przez większość czasu rdzenie o niskim poborze mocy wykonują całą pracę, ale w razie potrzeby szybkie rdzenie włączają się i zapewniają urządzeniom Apple maksymalną wydajność.

Oba chipy są również wyposażone w 16-rdzeniowy silnik neuronowy, zoptymalizowany pod kątem zadań uczenia maszynowego, takich jak skanowanie obiektów i twarzy na zdjęciach.

Wyraźna różnica między A14 i A15 dotyczy przetwarzania grafiki: podczas gdy procesor A15 w iPhone 13 ma cztery rdzenie GPU, podobnie jak A14, procesor A15 używany w iPhone 13 Pro i nowym iPadzie mini ma pięć. Rdzenie GPU.

 

W przeszłości, gdy Apple zmieniał liczbę rdzeni GPU w tej samej linii chipów (być może najbardziej zauważalne w procesorze M1, który był dostępny w wersjach siedmio- i ośmiordzeniowych GPU), stosował znaną technikę. jako binning, aby wyłączyć rdzenie GPU w chipach i nadal używać ich w produktach. Właściwie jest tylko jeden procesor M1.

Interesujące jest to, że Apple wprowadza binning GPU do oferty iPhone’ów, wprowadzając nieznaczną separację między iPhone’em 13 a iPhone’em 13 Pro. Brak piątego rdzenia GPU oznacza, że ​​iPhone 13 będzie działał z 80% pojemnością. iPhone 13 Pro, ale model Pro może potrzebować dodatkowej mocy graficznej tylko do obsługi częstotliwości odświeżania 120 Hz wyświetlacza ProMotion.

Jak mierzy się postęp

Wtorkowe ogłoszenie o A15 Bionic jest ciekawe: Apple nie porównało jego osiągów do A14. W przeszłości Apple porównywało moc swoich iPhone’ów z poprzednimi modelami. Ale w tym roku Apple zdecydowało się ogłosić, że A15 w iPhonie 13 Pro ma o 50 procent większą wydajność grafiki i procesora „niż konkurencja”.

Biorąc pod uwagę, że Apple generalnie wyprzedza konkurencję smartfonów pod względem mocy procesora, sugeruje to, że A15 wykazuje mniejszą poprawę w stosunku do A14 niż w porównaniu z procesorami Qualcomm w wiodących telefonach z Androidem.

I zastanawiam się, czy Apple próbuje wygładzić nowy chip, który nie jest dużo szybszy niż stary model.

Zamiast tego Apple nie miał problemu z dokonaniem bezpośrednich porównań do iPhone’a 12, jeśli chodzi o długowieczność, ponieważ wszystkie modele iPhone’a 13 oferują 1,5-2,5 godziny dodatkowej pracy na baterii – dużo. Zastanawiam się, czy Apple zdecydowało się ograniczyć surową moc A15 i uczynić go bardziej wydajnym?

Nie mamy pewności, dopóki nie przetestujemy układu A15 w nowych iPhone’ach i iPadach mini i nie dowiemy się, jak działa. Ale muszę przyznać, że nie spodziewam się ogromnego wzrostu prędkości.

Możemy policzyć. Na swojej stronie iPad mini Apple twierdzi, że nowy iPad mini oparty na A15 oferuje o 40 procent większą wydajność niż iPad mini oparty na A12.

 

Przeglądarka Geekbench daje wyniki testów porównawczych 1114 (jednordzeniowy) i 2685 (wielordzeniowy) dla starego iPada mini. Jeśli twierdzenia Apple zgadzają się z wynikami Geekbench (a może nie, jest to skomplikowane), nowy model otrzyma wyniki rzędu 1560 i 3760. Problem w tym, że procesor A14 uzyskuje wyniki 1583 i 4198 plus wyższe niż te ekstrapolowane z A15.

Czy naprawdę uważam, że nowy procesor A15 jest wolniejszy od swojego poprzednika? Wydaje się to mało prawdopodobne, a jednak fakt, że Apple wybrał najkorzystniejsze porównanie do swojej konkurencji na Androida, sugeruje, że liczby nie będą tak imponujące, jak mogliśmy się spodziewać.

W ostatnich latach każda kolejna generacja chipów zapewniała około 20-procentową poprawę wydajności pojedynczego rdzenia. W tym roku może być inaczej. Chociaż wprowadzenie nowego procesora serii A jest zawsze wielkim wydarzeniem, nie wiadomo, w jakim stopniu procesor A15 będzie dużym krokiem naprzód.

Brak komentarzy

Comments are closed.

 
REGULAMIN SERWISU
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
POLITYKA PRYWATNOŚCI
Copyright © 2017-2021 Apcore Serwis Apple